Začátek školního roku bývá pro mnohé rodiče velmi stresující, nezřídka počítají každou korunu a často se stává, že děti nemají školní oběd. Hladoví. Rodiče na něj nemají peníze. Díky projektu Obědy pro děti, který získal velkou finanční podporu MŠMT, může ve školních jídelnách již od začátku školního roku obědvat přes 5100 dětí, které by bez pomoci na školní oběd jít nemohly. Číslo není konečné, zaregistrovaná je jen čtvrtina škol!
„Minulý školní rok jsme pomohli celkem 8119 dětem z celé České republiky. K druhému září nám aktuálně obědvá 5102 dětí. Každopádně toto číslo není konečné a pokud se bude opakovat model z minulých let tak do konce září dosáhneme na stejné číslo, kterým jsme končili v červnu a pak nám bude číslo jen růst,“ komentuje aktuální stav Skopová. V projektu Obědy pro děti lze žádat o podporu až do května příštího roku, neboť každý den, kdy mohou potřebné děti obědvat, má smysl.
Bohužel do projektu je zaregistrovaná pouze čtvrtina základních škol z celého Česka. „Rádi bychom tak apelovali na ředitele škol, aby se zapojili do projektu a pomohli tak dětem, které to potřebují, a o kterých bychom se jinak nedověděli. I pomoc jednomu dítěti na škole je důležitá a má velký smysl.,“ doplňuje Skopová. Zapojit školu do projektu Obědy pro děti není nic pracného a složitého. Tým tohoto projektu Obědy pro děti poskytuje pedagogům maximální podporu, a to jak administrativní, technickou, ale i právní.
Statistika je neúprosná. Plyne z ní, že v České republice je až 100 tisíc dětí ohrožených chudobou. Je zde také velká skupina lidí, která řeší existenční problémy, ale nedosáhne přitom na pomoc státu. Zůstávají pak v tak zvaném vakuu a postupně se propadají doslova na samé dno. To bohužel potvrzuje i fakt, že jsou v českých školách děti, které nemohou vzhledem k nedostatečným finančním možnostem svých rodičů chodit na školní obědy se svými spolužáky.
Projekt Obědy pro děti obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN již od prvního června přijímá žádosti pro nový školní rok a jedná s MŠMT o tom, jak zapojit do projektu větší množství základních škol a pomoci tak ještě více potřebným dětem. „Rádi bychom navázali i bližší komunikaci se zřizovateli základních škol, abychom společně s nimi odstranili poslední problematiky, které je třeba z jejich strany vyřešit. Díky tomu se pak pomoc k dětem dostane snadněji.,“ sděluje Jana Skopová, manažerka charitativních projektů Women for Women o.p.s.